İletişim

Dış Cephe Mantolama Masrafları Nasıl Paylaşılır?

Bu yazımızda Dış Cephe Mantolama Masrafları Nasıl Paylaşılır ve Bölünür? Dış Cephe Mantolama Masraflarını Kim Ne Kadar Öder? Mantolamada Ücretler Dairelere Nasıl Dağılır? Mantolama daire başına nasıl hesaplanır? gibi çokça merak edilen soruları cevaplamaya çalışacağız.

TEKLİF İSTEYİN!

Keşif İçin Hemen Arayın!

Dış Cephe Mantolama Masrafları Nasıl Paylaşılır?

Hepimizin bildiği gibi bina yada konutlarımızı dış cephe mantolama yaptırmak vaz geçilmez bir ihtiyaç oldu. Müşterilerimizden gelen ve en sık karşılaştığımız sorulardan biri ise “Dış cephe mantolama masrafları kat malikleri arasında nasıl pay edilir?” sorusu. Konuya hemen adım adım ve hızlı bir yanıt verelim.
Öncelikle konuyu tam anlamak için aşağıdaki soruların cevabını bilmenizde yarar var.

Mantolama ortak gider midir?

Evet mantolama masrafları ortak giderlerdir. Ancak bunun geçerli olması için dış cephe gibi ortak alanlarda bu işin yapılması lazımdır.

Sığınak, depo ve garaj tavanları mantolaması ortak alan mıdır?

Cevap evet! İster sığınak olsun, isterse garaj yada depo. Bu mahaller ortak kullanıma ve hizmete açık alanlardır. Bu durumda gene tapudaki arsa payına göre daire sahipleri borçlandırılır.
Örnek vermek gerekirse bir dairenin altı depo yada garaj boşluğu olsun. Dış cephe yapılırken o dairenin alttan mantolanması ortak alan kapsamına girdiği için ortak gider sayılacaktır.
Ama dükkan varsa altta işte o zaman işler biraz karışıyor maalesef. Dükkan ve tavanları ortak alanlar değillerdir.
Burada bir tane daha püf noktası mevcut. Bazen bina yada site yönetimi oy çokluğuyla yada oy birliğiyle ortak alan olmasa bile bazı alanları yönetim planlarında komşularının lehine ortak alanmış gibi işaretleyebilirler. Yada mantolama kararı alınırken tüm komşular bilgilendirilerek bazı alanlar sözleşmeye dahil edilebilir. Sonuçta hepimiz komşuyuz değil mi? 🙂 Bu tür işleri güzellikle birbirimizi kırmadan halletmek en kolayıdır.

Mantolama ücretini kim öder?

Mantolama ücretini kat malikleri aralarında arsa payına göre pay ederek öderler. Herkes kendi borcunu kapatmalıdır.

Dış cephe boyası yada mantolama kat maliklerine nasıl paylaştırılır?

Toplam maliyet arsa payları oranında pay edilerek ödeme alınır.

Bina dış cephe masrafları nasıl paylaşılır?

Mantolama masrafları aşağıdaki yol izlenerek pay edilir ve kat malikleri bu paylara göre ödeme yapar.
  1. Yönetim kurulu toplanır ve mantolama kararı alınır. Bu kararı alırken oy çokluğu yeterlidir.
  2. Herhangi bir firmayla anlaşarak sözleşme imzalanır.
  3. Sözleşme tutarı mantolama masrafı kat malikleri tarafından arsa payına göre ödenir. 
İşin aslı da şudur. Binada ortak kullanım alanları (cephe, rögar, merdiven boyu boya vs, elektrik ve aydınlatma işleri, bahçe düzenleme vb.) tüm yerlerin masrafları aslında arsa payına göre kat malikleri arasında bölünerek pay edilir ve ödenmesi istenir.
Yönetim kurulunun kat malikleri toplantısında almış olduğu karara ve yapmış olduğu mantolama sözleşmesine tüm kat malikleri uymakla yükümlüdür. Dış cephe mantolama masrafları tapu senetlerinde belirtilen arsa payına göre bölüştürülmektedir. Daire başına düşen tutarın ödenmemesi durumunda Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre dava açılabilir ve ya icra takibi başlatılabilir.

mantolama masrafları nasıl bölünür?
Daha detaylı bilgi isteyenler için kat malikleri kanununun ilgili maddesini aşağıda belirtiyoruz. Dikkatlice okursanız eğer binada yapılacak tüm masrafların nasıl paylaşılacağı yazıyor.
Madde 72 – (Ek: 14/11/2007-5711/22 md.) 
 
Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır. 
 
Blok kat malikleri, toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır. 
 
Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar. 
 
Söz konusu kanun maddesi gereğince, mantolama masrafı dükkanlar da dahil tüm bağımsız bölüm sahiplerinden genel gider alacağı kapsamında tahsil ediliyor.

Mantolama m2 fiyatı HESAPLAMA

Kim ne öder, ne kadar öder, nasıl öder yada öder mi ödemez mi? 😀 Tüm bu sorunları çözdükten sonra kafanızdaki soru büyük ihtimalle Mantolama M2 fiyatı ne kadar? Bu hesabı yapmak için 2024 mantolama malzeme ve işçilik fiyatları yayınımıza göz atın. Kolaylıklar dileriz.

Bir yanıt yazın